Инжекцион на газ особености на обслужването и експлоатацията
Според английското автомобилно издание ROBERT BENTLEY запушването на дюзите е резултат от редица фактори:
- висока температура в двигателния отсек
- остатъчно гориво по върха на дюзата
- чести и краткотрайни пътувания
- слабомиещи бензини с високо съдържание на въглерод и ниско съдържание на водород, т.е. склонни към образуване на трудноразтворими отлагания при изпаряване.
Според наблюденията най-често запушване на дюзата се получава, когато автомобилът е бил в движение малко повече от 15 мин, загрял е до работна температура, а след това е бил паркиран в продължение на 45 мин или по-дълго. Докато двигателят работи, върховете на дюзите се охлаждат от преминаващото през тях гориво. След изключване на двигателя топлината се разпространява равномерно навсякъде и температурата се повишава, най-вече в областта на клапаните и колекторните тръби. Загряването във върховете на дюзите е значително и останалото там незначително количество бензин се разлага химически, в резултат на което се образуват налепи. Като се има предвид, че отворът във върха на дюзата е много тесен, а пропорциите преминаващ през него бензин са много малки, то пропускателната способност на дюзата се влошава лесно.
До такива изводи са стигнали британските учени, подкрепени от своите немски колеги от ROBERT BOSCH. Газовите инжекциони запалват автомобила на бензин и след достигане на определена температура на мотора, прехвърлят на значително по-евтиното синьо гориво. Двигателят продължава да загрява и достига своята работна температура. В това време електрическите дюзи са изключени и не работят.
Както беше описано по-горе, в пространството между уплътняващия конус и разпръсквача на дюзата остава известно количество бензин, който активно се изпарява (моторът продължава да загрява) и неизбежно, дори при най-качествените бензини, оставят трудноразтворими отлагания именно в най-тясното място на горивната система. Всичко това е един "цикъл на запушване на дюзите". При едно следващо стартиране на двигателя - като правило палим на бензин, запълваме с нова порция гориво дюзата, преминаваме на газ и ето, че пак повторихме цикъла на запушване на дюзите. Помислете си колко пъти на ден го правите при т.нар. "чести и краткотрайни пътувания", които за малките градове са 80-90% от случаите и ще си отговорите на въпроса подложени ли сте на риск от запушване на дюзите или не.
Отлагането на налепи по върха на дюзите протича неравномерно и обикновено някоя от дюзите се запушва преди останалите. Вследствие намаленото количество гориво, подавано от тази дюза, съответният цилиндър работи непълноценно. Ламбда-сондата сомпенсира този дефект, като обогатява горивната смес, подавана към всички цилиндри. Това от своя страна води до прекалено обогатяване на сместа в нормално работещите цилиндри с незапушени дюзи. Резултатът е неравномерна работа на двигателя в режим на празен ход. В този случай извършените с газанализатор тестове ще бъдат незадоволителни, а разходът на гориво може да нарасне до 25%.
Като профилактика препоръчваме използването на добавка за почистване на инжекционни дюзи. Може да се намери във всяка бензиностанция, прибавена към бензина почиства дюзите през малкото километри които изминавате на бензин. Това е една сигурна и много необходима защита за всеки инжекционен автомобил който използва синьо гориво.